Jak vhodně vybrat vypínače a zásuvky?

Při zařizování nové domácnosti vybavování vašeho domova je třeba se zaměřit jak na samozřejmosti, jako je výběr vhodného nábytku, tak na detaily v podobě elektrických vypínačů a zásuvek.

Při výběru vhodných vypínačů a zásuvek, jež se hodí do vaší domácnosti a nejsou jako pěst na oko, je nutné vzít v úvahu celou řadu hledisek. Níže naleznete tipy, jak a podle jakých kritérií si tyto komponenty správně vybrat.

Design

Je samozřejmé, že je důležité vzít v úvahu design a estetiku jakéhokoli spotřebiče ve vaší domácnosti – a to platí i pro vypínače a elektrické zásuvky.

Všichni přední výrobci v tomto odvětví nabízejí řadu různých designů, barevných kombinací a tvarů, ze kterých si lze vybrat tak, aby vypínače a zásuvky odpovídaly stylu vašeho domova a esteticky nenarušovaly jeho celkový vzhled.

Kvalita použitého materiálu

Jedním z dalších důležitých aspektů při výběru vhodných vypínačů a zásuvek je podívat se na typ materiálu, který se používá při výrobě těchto komponentů. Kromě toho se moderní elektrické značky specializují na výrobu vypínačů a zásuvek odolných proti ohni a nárazům. Tato zařízení mohou značně snížit riziko požáru v domácnostech i nebytových prostorech.

Konektivita a přístupnost

V dnešní době má většina z nás přátele a členy rodiny žijící v zahraničí. Ve většině případů, když přijedou na dovolenou, musí nosit nebo zakoupit adaptéry a rozšíření pro připojení svých telefonů, notebooků a dalších elektronických přístrojů. Moderní zásuvky tento

problém účinně řeší tím, že se dají použít pro různé typy zdířek.

Bezpečnost

Bezpečnost by měla být při výběru elektrických komponent stěžejní, a to zejména pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Některé moderní zásuvky z vyšší cenové kategorie nabízejí zvýšenou bezpečnost ve srovnání s konvenčními zásuvkami.

Oprava a výměna komponentů

Oprava a výměna vadných vypínačů a zásuvek může být celkem náročná. Obvykle je třeba odšroubovat celou čelní kryt, poté vyjmout a vyměnit vadný komponent a znovu našroubovat čelní kryt zpět na místo.

Manipulace s čelním krytem může často poškodit tapetu nebo nástěnnou barvu a váš pečlivě naplánovaný dekor tak utrpí vadu na kráse.

Nové modulární elektrické vypínače a zásuvky nabízejí pohodlnější řešení. Místo odpojení celého krytu lze vadný elektrický vypínač či zásuvku nahradit mechanismem, který umožňuje snadné odpojení konkrétního vypínače nebo zásuvky bez nutnosti odstraňovat celý čelní kryt.